Po stopách korytnačiek zelenkastých
Korytnačka zelenkastá
Testudo hermanni
Hermann´s Tortoise
Všeobecná charakteristika
Poddruhy a výskyt:
Testudo hermanni hermanni (Gmelin, 1789)
Španielsko, juh Francúzska, Taliansko a ostrovy – Korzika, Sardínia
Testudo hermanni boettgeri (Mojsisovics, 1889)
balkánsky poloostrov – Albánsko, Bosna a Hercegovina, Chorvátsko, Srbsko, Čierna Hora, Grécko, Bulharsko, Macedónsko a západné Turecko
Vo voľnej prírode obýva suché, kamenisté prostredie zarastené rôznymi kríkmi a krovinami, tzv. macchie - večne zelené kríky v stredomorskej oblasti. Skalnaté oblasti, háje a ovocné sady.
Vzhľad:
Samice dorastajú približne do dĺžky 16-18 cm. Samice sú o 12 % väčšie ako samce1. Pohlavne dospievajú vo veku 8 - 12 rokov. Pohlavný dimorfizmus je mierny. Samce majú dlhší chvost a zospodu klenutý pancier
Expedícia
Počas týždňovej expedície po stopách korytnačiek sa nám podarilo zdokumentovať prirodzené prostredie, v ktorom sa korytnačky vyskytujú. Počas celej doby sme sa pohybovali v suchom, veľmi teplom podnebí, bez zrážok a nepodarilo sa nám v danej lokalite nájsť žiadny zdroj pitnej vody. To dokazuje, že tento druh je schopný prežiť dlhšiu dobu bez vody. Prostredie bolo plné kríkov, krovín, cez ktoré bol problém sa dostať niekam hlbšie. Tieto kroviny zabezpečovali korytnačkám chládok pred extrémnymi horúčavami ako aj úkryt pred predátormi. V týchto húštinách krovín sa vyskytovali čerstvé šťavnaté zelené listy, ktoré slúžili nie len ako zdroj potravy ale hlavne ako zdroj vody. Naše pozorovania sme vykonávali v rôznych časových intervaloch. V dopoludňajších hodinách, v obedňajších hodinách a večerných hodinách. Zo zistení, ktoré sa nám podarili odpozorovať vyplýva, že korytnačky sa vyhýbajú extrémne vysokým teplotám a v čase medzi 12 až 16 sa ukrývajú v tieni.
Vo voľnej prírode sme mali možnosť vidieť niekoľko kusov samíc, samcov, pozorovali sme dorozumievanie medzi jedincami, párenie, príjem potravy a migráciu. Podarilo sa nám nájsť aj hniezdo, kde boli dva kusy už prasknutých vajec. Hniezdo bolo umiestnené v tesnej blízkosti lesnej kamenistej cesty, čo je veľmi zaujímavé zistenie. Expedícia nám poskytla nové poznatky v oblasti etológie. Naše poznatky využijeme v ďalšej práci a pomocou nich budeme pokračovať v ochrane týchto prekrásnych a fascinujúcich zvierat.
Autori príspevku: Kirchner Róbert - Vlčková Soňa
1 - Bertoleno, A. a kol. - Hermann´s Tortoise (2011)